Russisk prismekrone af forgyldt messing og bronze med seks svungne lysarme, stamme af slebet glas, behængt med prismer i kæder. Antageligt Moskva, 18. årh.s slutning. H. 120. Diam. 86.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017