Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)
“Pichet Yan”, 1952. Sign. og stemplet Edition Picasso; stemplet Madoura, Plein Feu. Edition 400. Lertøj med dekoration i sort og hvidt. H. 25.
Litteratur: Ramié nr. 140.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016