J. U. Bredsdorff (f. Vester Skerninge 1845, d. Usserød 1928)
“Lyngjætten. Bakkeparti fra Nykirke i Vejleegnen.” Sign. J.U. Bredsdorff, 24 Maj 1909. Olie på lærred. Lysmål 30,5×42. Rammemål 43×59.
Udstillings nr. 78 på Charlottenborg Forårsudstilling 1909. Udstillingsnr. 20 på Høstudstillingen 1909 hos Kunsthandler Kleis.
Ligner en samtidig Kleis-ramme, med ser ud som senere montering.
Kunst, antikviteter & design, 8. april 2021