2109/​737

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Stor vase af lertøj dekoreret med hornbemalet blomsterdekor i brune, blå, grønne og lysegule nuancer. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 38,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasurafslag på øvre kant og fodrand. Fodstykket har været knækket af, og er repareret på igen.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK