2109/737
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor vase af lertøj dekoreret med hornbemalet blomsterdekor i brune, blå, grønne og lysegule nuancer. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 38,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasurafslag på øvre kant og fodrand. Fodstykket har været knækket af, og er repareret på igen.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag