Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)
Skitse til portræt af kunstnerens søster, Adolphine. Usigneret. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 14,5×11,5.
Ifølge påskriften på bagsiden, tilhørte det endelige portræt, på daværende tidspunkt, fru Brandt i Odense.
Proveniens: Jernstøber K. Brandts samling. Herefter nedarvet til dennes søn, maleren E. V. Brandt. Skænket Svend Kragh Jacobsen af E. V. Brandt i 1950. Bruun Rasmussen auktion 465, 1984 nr. 467.
Minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021