2109/275
Fransk Louis Philippe kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med orientaler til hest, skive af hvid emalje med sorte romertal. 19. årh.s midte. H. 48. B. 44. D. 12.
Proveniens: Uret har tilhørt Grosserer Detlef Ohlsen boende på Øregaard i Hellerup fra 1897–1917.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Optræksnøgle medfølger. Afsalg på skiven. Pendul mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
25 bud