12141/​50

Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)

“Jäkälä/Lichen/Sormivaasi/Finger” vase med mat ætset overflade, sign. Tapio Wirkkala iittala 3515. Endvidere vase af grønt og matglas. H. 8,5 and H. 16,2. (2)

Den mindste vase med lette brugsspor. Den grønne vase med nogle ridser og afslag.

Kunst, antikviteter & design, 14. oktober 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag