2116/​530

Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)

Et par tidlige, justérbare standerlamper af messing og sortlakeret metal. Formgivet 1932. Udført hos Lyfa. (2)

Proveniens: Rigmor Andersen, sidenhen nedarvet i familien.

Brugs- og aldersslitage, herunder ridser, mærker og malingafskalning. En lampe med afbryder på fatning. Skærmholder mangler til en lampe. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag