921/​55

Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)

“Indsejlingen til Tynefloden”. Sign. Holger Drachmann 71. Olie på lærred. 77×118.

I april-oktober 1871 opholdt Holger Drachmann sig i England. Året efter udstillede han tre malerier, der har relation til turen til England: “Tidlig morgen i kanalen”, “Tåget formiddag Margate” og nærværende maleri.

På blændrammen står: “Indsejlingen til Shjeld”.

Floden Tyne ligger i det nordøstlige England. Dens længde er 73 miles. Den er dannet af North Tyne og South Tyne, og på hver side af indsejlingen fra Nordsøen ligger North and South Shields.

Proveniens: Grosserer Sv. Petersen. (1872).

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK