Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
Sommerdag ved herregården Torbenfeldt. 1917. Sign. Viggo Pedersen. Olie på lærred. 67×89.
Herregården blev kaldt Torbenfeldt frem til 1654 hvor Frederik III omdøbte den til Frydenborg og kort derefter til Frydendal, hvilket den hed frem til 1906. Herefter gik man tilbage til det oprindelige navn Torbenfeldt.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. november 2023