1831/809
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre pers. sofa med ben af teak. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 2209. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 80. L. 185. D. 82.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og krakeleringer. Keddere med defekter.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag