J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)
Studie til “Undervisning i naturen. Moder og Datter i tre Alderstrin”. Usign. sept. 1903; attesteret på bagsiden af Edith Willumsen. Olie på lærred. 74×60.
“I Løbet af godt et Aar malede jeg med Edith som Model de tre Arbejder færdige ..... ”Undervisningen i Naturen“ viser Moderen, der sidder i Skovbrynet paa en væltet Træstamme og fortæller for Barnet”. (J.F. Willumsen: "Mine Erindringer fortalt til Ernst Mentze, København, 1953, s. 158)
Udstillet: “J.F. Willumsen”, Århus Kunst Galleri, oktober 1959.
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021