Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Kvindelig nøgenmodel med ørering. Sign. B. W. Olie på lærred monteret på træ. 53×41. Uindrammet.
Talrige krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger og retoucheringer. Lærred bør strammes op. Behov for rensning. Pinholes along edges. Nålehuller langs kant. Løst monteret.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018