1635/534
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4½/3”. Et par udendørs væglamper af patineret kobber, hvidmalede underskærme. Stemplet nr. 006710 og nr. 006470. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45. (2)
Proveniens: Ølufvad Kro, Esbjerg
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 204.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Den hvide malig på undersiden er delvist afskaldet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
Vurdering
Hammerslag
13 bud