1635/​534

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-4½/3”. Et par udendørs væglamper af patineret kobber, hvidmalede underskærme. Stemplet nr. 006710 og nr. 006470. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45. (2)

Proveniens: Ølufvad Kro, Esbjerg

Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 204.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Den hvide malig på undersiden er delvist afskaldet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 30. august 2016

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK

13 bud

17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK