1946/​962

Dansk snedkermester

Armstol med forben af nøddetræ bagben af bejdset bøg, betrukket med rødbrunt farvet patineret sømbeslået skind. Udført 1930erne.

Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ene forben med hårrevner. Skind med pletter, smuds, krakeleringer og skjolder. Forkant af sæde med mindre huller og defekt polstring/gjorde.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK