876/​1705

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Tyrestolen”. Armstol med stel af massiv eg med indlægninger i ryg. Sæde betrukket med originalt patineret brunt skind. Model JH 518. Formgivet 1961. Udført ca. 1968 hos snedkermester Johannes Hansen.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers forældre i 1968.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet 1961.

Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst Gennem 40 aar”, bd 4, s. 162–163.

For condition report please contact department.

Kunsthåndværk & design, 7. december 2017

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK