Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Regnbuen”, 1971. Mappe med seks litografier. Fem sign. Balle, 6/100. Bladstørrelse 54×63. (6)
Litteratur: Henning Smidth nr. 1971–001/006.
Ét ark er gulnet.
20/6: Christian Dotremonts navn slettet; værkerne kun udført af Mogens Balle.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020