2124/1018
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
Standerlampe med stel af stål og justérbar skærm af aluminium og palisander. Udført hos Fog & Mørup. 1960'erne. H. 140.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærm med mindre bule. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag