Rudolph Tegner (f. København 1873, d. Esbønderup 1950)
“Udsigt over Positano”. Sign. R. Tegner 1911. Olie på lærred. 38,5×46. Uindrammet.
Proveniens: Kunstnerens hustru Elna Tegner. På blændrammen står skrevet: “Tilhører min Hustru Elna Tegner. Rudolph Tegner Februar 1912”.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
42 bud