Finn Lynggaard (f. Balling 1930, d. 2011)
Vase af stentøj, dekoreret med koboltblå glasur med lyse nistre, afrundet, sekskantet form modelleret med kort hals. Sign. Finn L. samt stemplet monogram, Denmark. H. 25.
Kanthak på fodrand. Glasuren dækker ikke hele fodranden, glasurafslibninger langs kanten.
Moderne kunst og design, 19. maj 2020