1946/720
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skænk af eg på medestel, front med to foldelåger, beslag af messing, indvendig med hylder og udtræksbakker. Model BM 57. Designet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Søn, Aalestrup. H. 90. B. 138. D. 50.
Litteratur: Mobilia 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte mindre vandskjolder. To nøgler medfølger.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud