2008/753
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cirkulær lågskål af stentøj modelleret med riflet mønster i relief. Dekoreret med grøn glasur med gråbrune elementer. Sign. monogram, 118. Låg af bronze med stiliseret lågknop. H. inkl. lågknop 8. Diam. 12.
Alders- og brugspatina herunder enkelte ridser og mærker. Låg med mindre skævhed.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud