2131/960
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Pianette af nøddetræ. Formgivet ca. 1935. Udført hos Andreas Christensen. Indvendigt stemplet nr. 7787. H. 96. B. 136. D. 46.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud