1247/847
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Sidestol med tilspidsende ben af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med sort skind. Udført hos snedkermester Frits Henningsen.
Brugspatina, enkelte ridser og mærker. Skind med krakeleringer samt mærker.
Moderne kunst og design, 20. november 2012
Vurdering
Hammerslag