1247/​847

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Sidestol med tilspidsende ben af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med sort skind. Udført hos snedkermester Frits Henningsen.

Brugspatina, enkelte ridser og mærker. Skind med krakeleringer samt mærker.

Moderne kunst og design, 20. november 2012

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK