Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
Cirkulær skål af stentøj dekoreret med transparent rødbrun glasur. Øverste kant med violet og lyseblå glasur. Sign. Alev '76. Unik. H. 11,1. Diam. 17.
Almindelig brugspatina, herunder få overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. september 2017