Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
“Magnolia”. Tekande af sterlingsølv med hamret overflade. Stjerthank af udskåret elfenben. Georg Jensen 1925–1932. Vægt 508 g. H. 12,5. L. 22.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Effekter der er lavet af elfenben eller indeholder dele heraf, kan ikke opnå eksport-CITES, og således ikke transporteres ud af EU. Bydere udenfor EU er derved reelt afskåret fra at købe dette emne.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024