838/63
Anton Melbye (f. København 1818, d. Paris 1875)
Marine med sejlskib i høj sø. I baggrunden klippekyst. Dobbeltsign. Anton Melbye og Ant. Melbye 1844. Olie på lærred. 55×78. Bobinet ramme.
Proveniens: En sjællandsk herregård.
Malerier og tegninger, 26. februar 2013
Vurdering
Hammerslag