María Isabel de Borbón y Borbón-Parma (f. Palacio Real, Madrid 1789, d. Portici, Italien 1848)
Parti ved Napoli med Vesuv i baggrunden. Sign. Maria Isabella di Borbone. Olie på lærred. 22×32.
Doña Maria Isabella af Spanien var en spansk infantinde, der var dronning af Kongeriget Begge Sicilier fra 1825 til 1830 som ægtefælle til Kong Frans 1. af Begge Sicilier. Hun var datter af Kong Karl 4. af Spanien og prinsesse Maria Luisa af Bourbon-Parma.
Lærred bør strammes op. Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Talrige krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020