2435/​826

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AT 33”. Sybord af eg med top, klapper og hylde af teak, front med skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet. Formgivet 1950. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, Odense. H. 60. L. 64/118. B. 57.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 11, november 1951, på annoncesider.

Litteratur: Andreas Tuck/Salesco, katalog maj 1959.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En manglende trådholder i skuffe. Mindre defekter på fletkurv.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?