2425/​540

Arne Jacobsen, m.fl. (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Cylinda Line”, m.v. Udført og delvis stemplet hos Stelton. (37)

Bestående af: 1 salatskål H. 14. Diam. 24,3, 12 fondue-gafler, 2 salt- og pebersæt, 1 salatbestik, 1 åbner, 1 nøddeknækker, 1 målekop, 1 proptrækker, 1 ostekniv, 1 ostehøvl, 3 små skåle, 1 istang, 2 bakker, hhv. Diam. 33,2 og L. 57,5. B. 25,5, 1 fad H. 3,7. Diam. 18,9. 2 fade H. 3,5. Diam. 12,8. 1 toastholder, 1 te-si med holder, 1 askebæger, 1 kande med låg og røreske. 1 brevkniv 1 fonduesæt.

Brugs- og alderspatina, herunder ridser, mærker og skjolder.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

855127 1.200 DKK
882182 (Autobud) 1.150 DKK
855127 1.100 DKK
882182 1.050 DKK
1088744 1.000 DKK