1303/1588
Russisk dobbeltkapslet lommeur af sølv med sidetryk, hvid skive med romertal og små sekunder, forkapsel prydet med den mitrakronede kejserlige russiske dobbeltørn i guld?, prydet med blå emalje, støvkapsel signeret Faber Type (Pavel Buhre), nr. 78196. 1903. Kassediam. 51 mm.
Fremstår defekt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med reparation og små hårrevner. Glas mangler. Bagkapsel graveret med monogram og dateringen 1909.
Varia, 17. januar 2013
Vurdering
Hammerslag
13 bud