919/​36

Frederik Sødring (f. Aalborg 1809, d. Hellerup 1862)

Udsigt med et gammelt birketræ i forgrunden. Sign. F. Sødring. Olie på lærred. 30×30.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 735 (1917), nr. 1637 (1927), nr. 1817 (1931), dennes auktioner, del VIII, Winkel & Magnussen 137, 1933 nr. 177.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK