1409/670
Jeanne Grut (f. Nøjsomhed, Købelov Sogn 1927, d. 2009)
Figur af lertøj, modelleret i form af moskusokse. Dekoreret med brun, sort og hvid glasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Aluminia. H. 35. L. 43.
Alders- og brugspatina.
Moderne kunst og design, 25. februar 2014
Vurdering
Hammerslag