1917/753
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5/3”. Udendørs væglampe af patineret kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 204.
Almindelig brugsslitage, herundre ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag
21 bud