1532/714
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Eva hög”. Højrygget lænestol med stel af birk og bøg. Sæde og ryg udspændt med sandfarvede hørgjorde. Dybthæftet nakkepude betrukket med patineret naturskind. Udført og stemplet hos DUX.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 4. august 2015
Vurdering
Hammerslag
26 bud