861/​185

Russisk Fabergé bæltespænde af forgyldt sølv, dekoreret med translucent blå emalje på guillocheret grund. Stemplet med den russiske kejserlige dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russisk Hof, Moskva bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. Vægt ca. 38 gr. H. 6,7.

Russisk, møbler, varia, tæpper, 25. november 2015

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK