841/​327

Fransk bergére af mahogni og forgyldt træ med beslag af bronze. 19. årh.

Proveniens: Efter tradition skulle denne bergére have stået på Napoleons marineministers slot i salon des conseils og skulle have været benyttet af Napoleon under adskillige møder. Efter marineministerens død i 1814 boede hertuginden på slottet til sin død i 1854 hvor bergéren nævnes i inventarfortegnelsen.

Russisk kunst, varia og møbler, 6. juni 2013

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK