G. A. Clemens (f. København 1870, d. Frederiksberg 1918)
“Vej gennem Klitterne ved Tannishus”. Sign. g. a. c. 1910. Olie på lærred. 61×93.
Provenien: Rester af udstillingsetiket på bagsiden, antageligt fra Charlottenborgs Efterårsudstilling 1910, katalognr. 41.
Lærred bør strammes op. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
17 bud