Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ”. Bestik af rustfrit stål.Udført og stemplet hos A. Michelsen, heraf lagkagekniv stemplet hos Georg Jensen. (66)
Bestående af: 8 middagsknive 7 middagsgafler, 1 middagsske, 8 frokostgafler, 8 suppeskeer (heraf én venstrehånds suppeske), 1 dessertske, 10 smørknive, 8 kagegafler, 6 teskeer, 6 kaffeskeer, 1 tærteske, 1 lile pålægsgaffel, 1 sauceske.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mindre mærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020