Sønderjysk vaseformet hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, indvendigt med rester af forgyldning, gennembrudt krone, prydet med 45 blå, grønne og røde glasflusser, sekssidet fodstykke med balsamgemme, punslet med ejernavn og datering Jens Christesen 1845. Stemplet med Sønderborgs bymærke samt lødighed 24. Mester Jens Jensen, borgerskab i Sønderborg 1831–1870. Vægt 68 g. H. 12 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021