101/​44

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Parti fra Skagen Strand med personer ved en båd, i baggrunden Skagen Fyr. Olie på plade. Sign. MA. 18,5×35,5.

Afbildet

Retouchering i øverste højre og venstre hjørne.

Ældre malerier, 22. februar 2005

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK