Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
Portræt af en kvinde i blomstret blå kjole og guldsko. Kvinden bærer et stort halssmykke og på sengen ved siden af hende ligger et hvidt sjal. Sign. Paul Fischer 1927. Olie på lærred. 75×58.
Enkelt retouchering. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017