Germain Fabius Brest (f. Marseille 1823, d. sst. 1900)
Natlig scene fra Konstantinopel med mænd i sejlbåde. I baggrunden Hagia Sophia moskéen. Sign. Fabius Brest Serpolet 1874. Olie på lærred. 66×52.
Talrige krakeleringer. Én reparation/lap på bagsiden. Enkelte mindre retoucheringer.
Udsøgte malerier, 28. november 2007