2034/730
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Kupé” Fritstående to pers. sofa med ben af eg. Sæde, sider, ryg og midterhynde betrukket med rødbrunt skind. Model 2192. Formgivet 1971. Udført hos Fredericia Stolefabrik med mærkat herfra. H. 107. L. 154. D. 89.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag