2034/506
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Armstol af massiv eg, sæde og ryg med patineret kernelæder. Model 2225. Designet 1967. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Litteratur: Fredericia Stolefabrik, katalog april 1968, s. 24.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Kategori
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt
8 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||