2034/​506

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Armstol af massiv eg, sæde og ryg med patineret kernelæder. Model 2225. Designet 1967. Udført hos Fredericia Stolefabrik.

Litteratur: Fredericia Stolefabrik, katalog april 1968, s. 24.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 18. august 2020

Kategori
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt

8 bud

Tidspunkt Byder Bud
26.000 DKK
(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK