2024/​785

Per Lütken m.fl. (f. 1916, d. 1998)

Fire askebægre, to kugleformede vaser og én orkidévase af transparent grønligt og blåligt glas. Sign. monogram. Udført hos Holmegaard. Samt vase af grønligt glas. Ej mærket. H. 4–16.5. (8)

En kugleformet vase og orkidévase med aflejringer indvendig. En vase med slagmærke. Umærket vase med mindre kanthak ved halsrand. Ridser og mærker. Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 9. juni 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK