Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Landskab ved en kanal ved Lehde. Grøntsagerne stages til marked. Sign. P. Mønsted, Lehde 1910. Olie på lærred. 70×100.
Lehde er en charmerende lille landsby i Spreewald syd for Berlin, som er et helt særligt flodlandskab med et net af 970 kilometer vandløb, skov og småøer. ByenLehre ligesom Venedig placeret på vandet og omgivet af kanaler. Båden var derfor ligesom i Venedig en af de vigtigste transportmidler for indbyggerne.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020