1834/​1563

Grønlandske kunstnere, 20. årh.

Fem figurer af udskåret fedtsten. Delvist signerede. H. 8–19. (5)

Proveniens: Bodil Kaalund (1930–2016), herefter i familiens eje.

Brugsspor. Mindre afslag. En med reparation.

Varia, 23. august 2018

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK