905/​721

Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)

“Tegning i jern”, 1950. Usign. Jern. Medfølgende sokkel af lærredsbeklædt træ, hvidmalet (10×45×28). H. 85. B. 60. D. 45.

Proveniens: Dansk privatsamling.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

300.000–350.000 DKK

Hammerslag

510.000 DKK