2023/552
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 801”. Et par lænestole med medestel af børstet stål, sæde, sider og løse hynder betrukket med rødt uld. Formgivet 1970. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen. (2)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Stel med rust.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag